9 декабря — память преподобных Афанасия и Феодосия Череповецких

Преподобные Афанасий и Феодосий Череповецкие — уче­ни­ки пре­по­доб­но­го Сер­гия Радонежского. В поисках места для уединенного подвижнического жития они удалились на север и по­се­ли­лись в Нов­го­род­ском краю на Че­ре­по­в­ском уро­чи­ще, в  мест­но­сти, расположенной при впа­де­нии реч­ки Ягор­бы в ре­ку Шекс­ну. Там по­строили они цер­ковь в честь Свя­той Тро­и­цы и ос­но­ва­ли Вос­кре­сен­ский Череповецкий мо­на­стырь.

Следуя примеру своего учителя преподобного Сергия, угодники Божии вели строгое иноческое житие, пребывали в непрерывных трудах и неослабных всенощных молитвословиях. Благочестивые подвижники умерщвляли свои тела постом и молитвою,  ведя  невидимую и суровую брань со страстями. Преподобный Афанасий по прозвищу «Железный Посох»  для изнурения плоти  всегда носил  с собою железную трость.

Слава о равноангельном житии Афанасия и Феодосия, их строгом воздержании, трудолюбии, смирении и душевной чистоте стала распространяться, и постепенно к ним начали собираться люди, чтобы под их руководством спасать свои души. Вскоре устроился небольшой монастырь. Преподобные строго наставляли братию соблюдать общежительный устав: никому не следовало что–либо приобретать для себя или что-то считать своим, по заповедям святых отцов все надлежало считать общим.

Преподобный Феодосий стал первым настоятелем обители. Будучи строителем нового монастыря, расположенного в лесных, непроходимых местах, он, несмотря на все беды и трудности,  всегда во всем полагался на Бога, веря, что Щедрый и Милостивый Господь не оставит Своей благодатью усердно работающих Ему. Перед своей кончиной он поставил вместо себя игуменом преподобного Афанасия. Благодаря этому светильнику веры и благочестия, умудренному  духовной опытностью,  братия жила в мире и любви, неся посильные подвиги во славу Господа нашего Иисуса Христа. Скончался преподобный Афанасий в 1392 году, в один год со своим великим учителем преподобным Сергием Радонежским.

Преподобные Афанасий и Феодосий Череповецкие были по­гре­бе­ны в устроенном ими мо­на­сты­ре. Память их совершается 9 декабря, в Собор Вологодских святых, а также в Собор Радонежских святых.

Тропарь, глас 5:
Я́ко всехва́льнии ученицы́/ вели́каго покрови́теля и заступни́ка земли́ Ру́сской,/ Богоно́снии отцы́ на́ша Афана́сие и Феодо́сие,/ от ю́ности ва́шея крест Христо́в на ра́мена взе́мшии,/ усе́рдно Тому́ после́довали есте́/ и до́бре потруди́лися в Се́ргиевой оби́тели./ Отону́дуже Бо́жиим изволе́нием прибы́вша,/ благоче́стно во гра́де на́шем Череповце́ подвиза́лися есте́,/ и оби́тель Воскресе́ния Христо́ва устро́иша,/ моли́твою и трудо́м Бо́гу угоди́вше,/ от Него́ вене́ц сла́вы Небе́сной прия́ли есте́,/ и ны́не святы́ми свои́ми телесы́/ в собо́рнем хра́ме под спу́дом почива́юще,/ ду́хом же вку́пе с преподо́бным Се́ргием/ у Престо́ла Всевы́шняго предстоя́,/ о нас моли́теся приле́жно/ изба́витися нам от всех бед и скорбе́й// и спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 3:
Несть брань на́ша к пло́ти и кро́ве,/ но к духово́м зло́бы поднебе́сным,/ си́це апо́стольски взыва́ли есте́, преподо́бнии,/ темже от ми́ра су́етнаго укло́ньшеся,/ в пусты́ни пожи́ли есте́,/ во е́же А́нгелом соревни́тели яви́тися/ и препобеди́ти де́монския ополче́ния./ Си́це ны́не по нам побора́йте,/ огражда́юще ны от наве́тов и ко́зней бесо́вских,/ да мы, собра́вшеся в па́мяти ва́шей,/ помина́юще по́двиги ва́ша, умиле́нно воззове́м:/ я́ко предста́телие те́плии,/ от бед изба́вите нас,// Афана́сие и Феодо́сие пречу́днии.

Молитва.
О богоблаже́нная дво́ице, вели́цыи и пресла́внии чудотво́рцы, преподо́бнии отцы́ на́ша Афана́сие и Феодо́сие! О го́рлицы пустыннолю́бныя, возлете́вшия от гнезда́ вели́кого а́ввы земли́ Ру́сския, преподо́бнаго и богоно́снаго отца́ на́шего Се́ргия! Се ны́не мы, гре́шнии, собра́ннии в день земна́го ва́шего торжества́, лобыза́юще о́браз ваш честны́й, усе́рдно мо́лим вас, я́ко те́плых предста́телей на́ших пред Го́сподем: во мно́гих ско́рбех и искуше́ниих терпе́ние ве́лие показа́вшия, да́руйте нам, немощны́м, кре́пость во обстоя́ниих жития́ на́шего; усе́рдне по́двиги ва́ша земна́я соверши́вшия, укрепи́те на́ша си́лы, во е́же не то́чию словесы́, но и де́лы за́поведи Ева́нгельския соблюсти́; сердца́ ва́ша горе́ возноси́вшия ко Го́споду, сотвори́те ны не нае́мники бы́ти, но пои́стине ча́ды Бо́жиими, в любве́ пребыва́ющими ко Отцу́ Небе́сному. Па́стыри на́ша наста́вите усе́рдными бы́ти в хране́нии ста́да Госпо́дня, ни еди́ныя же овцы́ слове́сныя погуби́ти, но вся прите́кшия ко Христу́, Первопа́стырю на́шему, до́бре пасти́ и ко Ца́рствию Небе́сному упра́вити. Прави́телей на́ших в зако́не Бо́жии утверди́те, тружда́ющимся испроси́те утеше́ние и кре́пость, да прии́мут от де́лания рук свои́х не то́кмо поле́зная к жи́зни сей вре́менней, но и возмо́гут ле́пту свою́ Бо́гови принести́. Ю́ныя уцелому́дрите, ста́рыя поддержи́те, на путь бра́чный вступи́вшия в любве́ и упова́нии друг ко дру́гу укрепи́те. В мона́шестве подвиза́ющимся и во след вас тещи́ хотя́щим посо́бницы бу́дите в обе́тов соблюде́нии. Да и ны́не, и в пре́дняя ве́ки умно́жатся, я́ко зве́зды небе́сныя, и́ноки, угоди́вшия Бо́гу во а́нгельстем житии́ на земли́ на́шей. Нас же всех, по́мощи ва́шея ны́не прося́щих, сопроводи́те ко врато́м Черто́га Небе́снаго, да преше́дше по́прище земна́го своего́ жития́, возмо́жем ку́пно с ва́ми и со все́ми святы́ми земли́ на́шея прославля́ти пречестно́е и великоле́пое И́мя Единосу́щныя и Неразде́льныя Тро́ицы, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, в бесконе́чныя ве́ки. Ами́нь.